Tužina
História
Obec Tužina sa nachádza v okrese Prievidza - v Hornonitrianskej kotline, na
úpätí Strážovských vrchov a Malej Fatry. Vznikla v 14. storočí. V roku 1393 sa
spomína pod menom Villa Fabri, keď jej richtárovi Hermannovi Heckelovi bolo
povolené založiť ďalšiu osadu pri potoku Tužina, ktorá neskôr splynula s pôvodnou obcou. Neskôr, v roku 1430 sa obec uvádza ako Kowachlehota, roku 1489 ako Thwssyna, 1495 ako Kanorfalwa, potom maďarsky ako Kovácspalota
a nemecky Shmiedshau.
Od počiatku sú dejiny obce a jej pamiatok úzko späté s dejinami bojnického pánstva, ku ktorému od počiatkov územne patrila. Podnetom pre mohutnejší kolonizačný nápor v celej hornonitrianskej oblasti bolo objavenie zlata. Na jeho vyťaženie boli pozvaní skúsení baníci z uhorských banských miest i z nemeckých krajín. Od polovice 16. storočia prevládala v uhorskom baníctve kríza. V roku 1614 tunajšie bane už takmer nepracovali a obyvateľstvo sa venovalo poľnohospodárstvu a v zimnom období remeslám.
V prvej polovici 20. storočia na území obce žilo približne 3000 obyvateľov. Po druhej svetovej vojne zaznamenávame veľký odliv pôvodného nemeckého obyvateľstva. Druhá vysťahovalecká vlna zasiahla Tužinu na prelome 60. a 70. rokov a spôsobila pokles počtu obyvateľstva až na dnešných približne 1200.
Historické pamiatky
Najvýznamnejšou historickou pamiatkou je kostol sv. Jakuba. Jeho výstavba
prebiehala v rokoch 1788 až 1797 podľa plánov kremnického staviteľa J. Vogta. Vtedy získal svoju dnešnú barokovo-klasicistickú
podobu a bol zasvätený svätému Jakubovi,
ktorého zobrazenie sa objavilo aj v novodobom erbe obce.
Ďalšou významnou stavbou je barokový Mariánsky stĺp z roku 1749, ktorý sa
vyznačuje rozvinutou sochárskou výzdobou,
doplňujúcou ústredný motív - postavu Panny Márie. Stĺp sa nachádza pri kostole
a je nanovo zrekonštruovaný.
Možnosti rekreácie
V blízkosti obce sa rozprestiera Chránená krajinná oblasť Strážovské vrchy,
popretkávaná lesnými chodníčkami a cestami.
Okolité lesy poskytujú možnosti na aktívny oddych – pešia turistika,
cykloturistika, poľovníctvo a rybárstvo.
Turistami vyhľadávaný je prechod do rázovitej obce Čičmany, ako aj výstup na
vrch Kľak (1351 m n.m.). Cykloturisti s obľubou používajú cestné prepojenie do obcí Gápel, Čičmany
a Nitr.Rudno.
V obci je prevádzkovaný športový areál pozostávajúci z futbalového ihriska a tenisového kurtu. Počas zimných mesiacov teší všetkých korčuľovania chtivých dobre vybavené klzisko na nádvorí ZŠ. Záujemcom o lyžovanie sa ponúkajú areály na Fačkovskom sedle, v Čičmanoch, vo Vyšehradnom a vo Chvojnici.
Dopravné spojenie je z 3 km vzdialeného Nitrianskeho Pravna - križovatky ciest do Prievidze, Žiliny a Martina.
Ubytovanie je možné v zariadení Obecného úradu v Tužine. Nachádza sa v budove kultúrneho domu a pozostáva z dvoch kompletne vybavených apartmánov s kapacitou 4 a 6 lôžok. Ubytovaným hosťom sú k dispozícii 2 garáže.
V blízkosti obce sa nachádzajú svetoznáme kúpele Bojnice s rozprávkovým zámkom a najväčšou ZOO na Slovensku. K turistickým atrakciám patrí rázovitá obec Čičmany s pôvodnou architektúrou a ľudovým krojom. Ručne vyrezávaný Betlehem v obci Rajecká Lesná je so svojimi pohyblivými časťami svetovým unikátom.